« Travanj 2024 »

Autor: Unknown , 20. 11. 2020.

U utorak, 17. studenog 2020. godine obilježili smo 6. obljetnicu rada Poludnevnog boravka na lokaciji Briješće u ugodnom društvu naših dragih gošći - pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Osječko-baranjske županije Ivane Stanić te predstavnica Inner Wheel Cluba Katice Štark i Milice Knežević. Naime, 13. studenog 2014. godine na svečanosti u nazočnosti gradonačelnika Ivana Vrkića i tadašnjeg župana Vladimira Šišljagića, otvorili smo u Briješću, Duga ulica 66 poludnevni boravak za odrasle korisnike s invaliditetom, odnosno uslugu iz sustava socijalne skrbi u okviru koje korisnicima pružamo uslugu radne okupacije, prehrane, brige o zdravlju, organiziranog provođenja slobodnog vremena i psihosocijalne rehabilitacije.

Na veliko zadovoljstvo korisnika, njihovih roditelja i djelatnika COO „Ivan Štark“, 17. studenog 2014. smo započeli s radom u novouređenom i opremljenom prostoru u vlasništvu Grada. Zahvaljujući velikoj financijskoj pomoći i ljudskoj podršci, uspjeli smo vratiti 20 korisnika o kojima 2013. godine više nismo mogli brinuti zbog nedostatka prostora, kadra i financijskih sredstava.

Proteklih 6 godina Grad Osijek i Osječko-baranjska županija u jednakim su iznosima financirali troškove režija, prehrane i plaće djelatnika (radni instruktor, radni terapeut, njegovatelj i medicinska sestra) te istovremeno odvajali sredstva za uređenje i opremanje prostora.

Danas je prostor Poludnevnog boravka odraslih korisnika s invaliditetom u Briješću ugodno mjesto za rad i druženje. U dvije radionice 40 korisnika provodi radne i kreativne aktivnosti, svatko prema mogućnostima i željama. Jedni obrađuju drvo i metal izrađujući korisne ukrasno uporabne predmete, drugi se kreativno izražavaju, treći uređuju vanjski prostor, obrađuju vrt, kose travu i slično. Rezultate svog rada izlažu i prodaju te tako zarađuju za novi radni materijal. Brinu jedni o drugima, čine ovaj svijet ljepšim i boljim.

Osim podrške Grada i Županije, za opstanak i kvalitetan rad našeg Poludnevnog boravka zaslužni su i humanitarci. Od jeseni 2019. do početka srpnja 2020. godine, članice Inner Wheel Cluba donirale su našem Poludnevnom boravku 72.000,00 kn. Dio sredstava ostvaren je humanitarnim koncertom „4 tenora“ 5. prosinca prošle godine. Doniranim sredstvima zamijenili smo stare i opasne strojeve, uređaje i alate novim i za osobe s motoričkim teškoćama sigurnijim.

Imajući na umu složenu epidemiološku situaciju i brojne žrtve covid-19 virusa, obilježili smo ovaj značajan datum kako bismo istakli aktivnosti naših vrijednih korisnika i zahvalili Gradu Osijek, Osječko-baranjskoj županiji te donatorima za podršku i doprinos u uključivanju osoba s invaliditetom u život lokalne zajednice.

Zbog kontinuiranog povećanja broja korisnika i njihovih potreba u očuvanju mentalnog zdravlja, potreba roditelja za zbrinjavanjem svoje djece i potreba društva u cjelini, nužno je trajno rješavanje ove iznimno važne problematike te se nadamo, davno obećanoj izgradnji Centra za rehabilitaciju odraslih osoba.