Autor: Katarina Antolašić, 28. 1. 2014.

Facebook grupa "Pomozimo djeci s invaliditetom" koja okuplja oko tri tisuće članova, nezadovoljna odnosom Vlade prema osobama s invaliditetom i djeci s poteškoćama u razvoju, održat će danas mirni prosvjed na Markovu trgu od 11 do 13 sati.

Na prosvjedu će tražiti da roditelji djece s teškoćama u razvoju ili invaliditetom vrate status njegovatelja, osobama s invaliditetom vrate prava na ortopedska pomagala sukladno prijašnjem pravilniku, a osobama s invaliditetom prizna status manjine.Također traže uvođenje invalidske kvote na svim razinama vlasti.

Vesna Golemac, članica radnog tima Facebook grupe "Pomozimo djeci s invaliditetom", upozorava da je novim Zakonom o socijalnoj skrbi od 1. siječnja ukinut status njegovatelja roditeljima čije dijete s invaliditetom ili poteškoćama u razvoju više od četiri sata dnevno boravi u predškolskoj ili školskoj ustanovi. "Zahtijevamo izmjene kontradiktornih i nepravednih zakona, da nam se vrate uskraćena prava, uspostavi nadzor nadležnih službi te riješi pitanje manjka terapeuta, asistenata, dijagnostičara i centara namijenjenih djeci s poteškoćama u razvoju i invaliditetom", ističe Golemac.

Upozorava i na novi Pravilnik o pravu na korištenje ortopedskih pomagala koji je, kaže, preko noći i u tišini promijenjen na štetu osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.

"Tražimo sustav koji će nama roditeljima omogućiti da budemo samo roditelji, a ne defektolozi, pravnici, logopedi i rehabilitatori"

Facebook grupa tražit će i status manjine za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju, kako bi sa svim svojim različitostima bili priznati kao ravnopravni članovi zajednice. Inzistiraju i na uvođenju invalidske kvote na svim razinama vlasti, kako bi mogli utjecati na kreiranje zakonske regulative i pratiti njezinu provedbu. "Tražimo sustav koji će nama roditeljima omogućiti da budemo samo roditelji, a ne defektolozi, pravnici, logopedi i rehabilitatori te da zakoni koji se donose pokriju sve aspekte života prema individualnim potrebama", kaže Golemac.

Grupa je dobila podršku predsjednika Republike Ive Josipovića, a svoje zahtjeve već su proslijedili ministarstvima socijalne politike, obrazovanja i zdravlja te predsjednicima Sabora i Vlade.

Facebook grupa "Pomozimo djeci sa invaliditetom" već je u dva navrata organizirala prosvjede radi poboljšanja kvalitete života djece s teškoćama u razvoju i odraslih osoba s invaliditetom, na kojima su tražili ravnomjernu dostupnost rehabilitacije, asistente u nastavi za svu djecu kojoj je ta usluga potrebna te ukidanje diskriminacije u slučaju kada dijete boravi više od četiri sata u školi.