Autor: Katarina Antolašić, 10. 2. 2014.

Centar za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark” pati od kroničnog nedostatka prostora, stoga u 2014. očekuju uređenje senzoričke sobe u tavanskom prostoru i proširenje prostornih kapaciteta. U suprotnom, imat će velikih problema.

-To bi trebalo hitno riješiti, jer svake godine upisujemo sve više učenika. Kada smo prije 13 godina prešli na lokaciju u Drinskoj ulici, radili smo u jednoj smjeni, a sada radimo u dvije. Svake godine upisujemo jedan-dva nova razredna odjela, a ove smo školske godine upisali 16 novih učenika, što, s obzirom na to da je riječ o učenicima s teškoćama, nije malo - kaže Edit Lemal, ravnateljica Centra “Ivan Štark”.

Ove školske godine Centar pohađaju 164 učenika, podijeljena u 27 razrednih odjela. Učenici su u dobi od sedam od 21 godine, a Centar skrbi i o 20 odraslih korisnika, starijih od 21 godine. Ravnateljica Lemal kaže da je riječ o malim razrednim odjelima, koje pohađa od sedam do osam učenika, iako, prema pedagoškom standardu, u razredu može biti maksimalno pet učenika s teškoćama. U svakom je razredu bar jedno dijete u invalidskim kolicima.

Iduće školske godine planiraju otvoriti dva nova razredna odjela, zbog sve većeg broja učenika. Uz te nove učenike, iduće godine u Centru će ostati dio učenika osmih razreda. Rješenje bi bilo uređenje tavanskog prostora, gdje planiraju urediti senozoričku sobu i tri učionice. “Senzorička soba bitna nam je za rehahilitaciju djece koja imaju teškoće. Humanitarnom akcijom 2012. godine prikupljeno je 120.000 kuna za opremanje seznoričke sobe i sada čekamo uređenje prostora. Grad Osijek je upoznat s ovim projektom, daje nam podršku i mi očekujemo da će se on realizirati do jeseni, od sredstava Grada i našeg Centra”, objašnjava ravnateljica. U suprotnom, na jesen, s početkom nove školske godine, bit će u velikim organizacijskim teškoćama.

POMOĆ BROJNIH DONATORA

Ravnateljica Lemal kaže da su ih u prosincu lijepim programima i vrijednim donacijama razveselili brojni prijatelji i suradnici. Ističe Klub volontera Ugostiteljsko-turističke škole, koji su izveli priredbu za djecu te skupili 700 kuna za obitelj učenika Centra “Ivan Štark”. Tome su “štarkovci” dodali 340 kuna iz Caritasove akcije “Za tisuću radosti” te ukupno 1.040 kuna darovali obitelji Ručević iz Hrastina. Djecu iz Centra razveselili su mališani iz vrtića Jelenko i Bobita, zbor Osječki zumbići, a darivali su ih Općina Antunovac i Ženski odbojkaški klub Osijek. Uz to, Centar Ivan Štark donirao je Udrugu obitelji djece s autizmom Dar, uključujući se u akciju Malonogometni dan “Turnir 8 kafića”.