Autor: Katarina Antolašić, 17. 3. 2014.

Četrdesetero je djece u prošlu  subotu pristupilo polaganju za diplome i “više“ pojaseve u aikidu, tradicionalnoj borilačkoj vještini samoobrane. Ništa neobično, Osijek je grad u kojemu se iznimno njeguju borilačke vještine, ipak pozornost više ovaj događaj zaslužuje jer su među kandidatima bila djeca i mladi s posebnim potrebama, inače članovi Aikido kluba “Ivan Štark”.

Ovo se polaganje, kao općenito i treniranje, odvija u integriranim uvjetima, “štarkovci” redovito treniraju s vršnjacima iz redovne populacije koji su, pak, okupljeni oko AK “Heion”.

Deveta je to godina kako se u Osijeku na ovaj način provodi projekt “Zajedno u borbi protiv nasilja i bolesti ovisnosti” u kojemu Centar za obrazovanje “Ivan Štark” i osječki Centar za inkluziju rade s djecom i mladima s posebnim potrebama, razvijajući na taj način kod njih samopouzdanje, ali ih i osnažuju za suočavanja s kriznim ili pak stresnim situacijama.

Stoga svako ovakvo polaganje zaslužuje i posebnu pozornost. Uz brojne medije bila je ovo prigoda da iz oba kluba zahvale sponzorima, ali i institucijama koje podržavaju njihov rad. U ime Osječko-baranjske županije zahvalu je tako primio Dragan Vulin, zamjenika župana.