Autor: Katarina Antolašić, 30. 3. 2014.

Juha od bundeve dokaz je da slikovnice mogu biti zabavne i odraslima, a ne samo djeci. Tekst i ilustracije jednako su vrijedni i očaravajući i posve ravnopravno sudjeluju u izgradnji priče.

Duboko u šumi nalazi se stara, bijela koliba s vrtom u kojem rastu bundeve. Troje prijatelja: Mačak, Vjeverica i Patak svaki dan kuhaju juhu od bundeve, pri čemu svatko od njih ima svoja zaduženja. Jednog dana Patak odluči promijeniti podjelu posla. To razbijanje kolotečine zasmetalo je njegovim prijateljima, te dolazi do svađe, ali ipak sve završava sretno, jer njihovo pravo prijateljstvo nadilazi sve nedaće i nesuglasice.

Ova predivna slikovnica djelo je Helen Cooper, a idealna je za sve uzraste. Životopisne ilustracije šume, kolibe, likova, kao i vinjetice koji krase jednostavan, ali poučan tekst, čine ovu priču pravim remek-djelom umjetnosti i životne filozofije.